You are currently viewing שיפור הקשרים החברתיים בגיל מאוחר: מאבק בבידוד ובדידות
מפגש חברתי בקרב חברים מבוגרים

שיפור הקשרים החברתיים בגיל מאוחר: מאבק בבידוד ובדידות

בגיל מאוחר, שמירה על קשרים חברתיים הופכת חשובה יותר ויותר לרווחה הכללית. עם זאת, מבוגרים רבים מתמודדים עם אתגרי הבידוד והבדידות, שעלולים להיות להם השפעות מזיקות על הבריאות הפיזית והנפשית. “יש לא מעט מחקרים שמצביעים על קשר בין תפקוד לקוי, פיזי או נפשי, לבין בדידות של קשישים”, מבהיר ד”ר אלעד לאור, העוסק בניהול רפואי ובגריאטריה. עם זאת, ישנן אסטרטגיות ואמצעים שונים זמינים כדי לשפר את הקשרים החברתיים של הקשישים ולהילחם ברגשות אלו. במדריך זה, נחקור את החשיבות של קשרים חברתיים, נבין את הסיבות וההשפעות של בידוד ובדידות, ונספק טיפים ועצות מעשיים לטיפוח אינטראקציות חברתיות משמעותיות, גם בגיל מאוחר.

חשיבותם של קשרים חברתיים

 1. קשר חברתי ובריאות: מחקרים הראו בעקביות כי קשרים חברתיים חזקים תורמים לתוצאות טובות יותר של מבדקי בריאות גופנית ונפשית בקרב מבוגרים. אינטראקציה חברתית יכולה להפחית את הסיכון למחלות כרוניות, לשפר את התפקוד הקוגניטיבי ולשפר את הרווחה הכללית.
 2. סוגי קשרים חברתיים: קשרים חברתיים יכולים ללבוש צורות רבות, כולל קשרים משפחתיים, חברויות עם שכנים, עם חברים לחיים, מעורבות קהילתית והשתתפות בקבוצות או מועדונים חברתיים. “כל סוג של חיבור תורם לתחושת שייכות ומספק הזדמנויות למעורבות ותמיכה”, מוסיף ד”ר אלעד לאור.
ד"ר אלעד לאור: "יש קשר בין בדידות למצב הקשישים"
ד"ר אלעד לאור: "יש קשר בין בדידות למצב הקשישים"

הבנת הבידוד והבדידות

 1. בידוד: בידוד מתייחס לחוסר במגעים חברתיים ומערכות יחסים משמעותיות. זה יכול להתרחש עקב גורמים שונים, כמו מגבלות פיזיות, אובדן של בן או בת הזוג, או חיים באזור מרוחק עם גישה מוגבלת להזדמנויות חברתיות.
 2. בדידות: בדידות, לעומת זאת, היא תחושה סובייקטיבית של מצוקה או חוסר שביעות רצון הנובעת מחוסר בקשרים חברתיים או בקשרים משמעותיים. “קשיש עלול לחוש בדידות גם אם הוא מוקף באנשים אחרים ויכול להיות מושפע מנסיבות אינדיבידואליות ותפיסה אישית. לכן, זה מונח די מורכב”, מעיד אלעד לאור מניסיונו.
 3. השפעת הבידוד והבדידות: לבידוד ולבדידות יש השפעות שליליות משמעותיות על הבריאות הפיזית והנפשית של קשישים. הם קשורים לשיעורים גבוהים יותר של דיכאון, חרדה, ירידה קוגניטיבית ואפילו סיכון מוגבר לתמותה. הכרה וטיפול בנושאים אלו חיוניים לקידום הזדקנות בריאה יותר.

אסטרטגיות לשיפור קשרים חברתיים

 1. לשמור ולחזק מערכות יחסים קיימות: כדאי לטפח מערכות יחסים עם בני משפחה, חברים ושכנים על ידי שמירה על קשר באמצעות שיחות טלפון, שיחות וידאו או ביקורים קבועים. תכננו יחד פעילויות חברתיות או טיולים כדי לשמור על תחושת חיבור וחוויות משותפות.
 2. להצטרף לתוכניות ומועדונים קהילתיים: עסקו בפעילויות קהילתיות, כגון מרכזים מבוגרים, מועדונים מקומיים או ארגוני מתנדבים. “אנשים נוטים לא להעריך מספיק את התרומה של המסגרות האלה”, טוען ד”ר אלעד לאור. “הם מציעים הזדמנויות להכיר אנשים חדשים, להשתתף בפעילויות קבוצתיות ולתרום לקהילה”.
 3. אמצו את הטכנולוגיה: טכנולוגיה יכולה לגשר על מחסומים גיאוגרפיים ולהקל על קשרים חברתיים. למדו להשתמש בפלטפורמות מדיה חברתית, יישומי וידאו צ’אט וקהילות מקוונות כדי להתחבר עם חברים, משפחה ואנשים בעלי דעות דומות. ארגונים קהילתיים רבים מציעים גם שיעורי טכנולוגיה המותאמים למבוגרים.
 4. השתתפו בפעילויות קבוצתיות: עיסוק בפעילויות קבוצתיות מספק הזדמנויות לאינטראקציה חברתית ותחומי עניין משותפים. למשל, כדאי לשקול להצטרף לשיעורי התעמלות, קבוצות אמנות או תחביבים, מועדוני ספרים ועוד. פעילויות אלו מטפחות תחושת שייכות ויכולות להוביל לידידות מתמשכת עם אחרים.
 5. תכניות בין-דוריות: השתתפו בתוכניות בין-דוריות המפגישות בין מבוגרים ולדורות צעירים. הכוונה היא לתכניות חונכות, התנדבות בבתי ספר או ארגוני נוער, או השתתפות בפעילויות המקדמות הבנה וחיבור בין-דוריים.

אמצעים נוספים להשגת אינטראקציות חברתיות בגיל השלישי

 1. מרכזים למבוגרים ושירותים קהילתיים: מרכזי קשישים מקומיים מספקים לרוב מגוון רחב של תכניות, כולל פעילויות חברתיות, חוגים חינוכיים וקבוצות תמיכה. אלעד לאור מציע לפנות למרכז הקשיש המקומי בשכונה או בעיר שלכם כדי ללמוד על המשאבים הזמינים בקהילה שלכם.
 2. הזדמנויות להתנדבות: התנדבות לא רק מועילה לאחרים, אלא גם מספקת הזדמנויות למעורבות חברתית. חפשו הזדמנויות להתנדבות בארגוני צדקה מקומיים, בתי חולים, ספריות או ארגונים קהילתיים.
 3. קהילות מקוונות וקבוצות תמיכה: חקרו קהילות מקוונות וקבוצות תמיכה שתוכננו במיוחד עבור מבוגרים. פלטפורמות אלו מספקות מרחב להתחבר עם אנשים המתמודדים עם אתגרים דומים ולחלוק חוויות.
 4. תמיכה מקצועית: אם תחושות הבידוד או הבדידות נמשכות או הופכות למכריעות, שקלו לחפש תמיכה מאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, יועצים או עובדים סוציאליים גריאטריים המתמחים בעבודה עם מבוגרים.
תכניות בין-דוריות רלוונטיות אף הן
תכניות בין-דוריות רלוונטיות אף הן

סיכום

קשרים חברתיים הם הבסיס לחיים מאוחרים מספקים ובריאים. על ידי הבנת החשיבות של קשרים חברתיים, הכרה בהשפעות הבידוד והבדידות ויישום אסטרטגיות לשיפור אינטראקציות חברתיות, מבוגרים יכולים להילחם באתגרים הללו וליהנות מחיי חברה תוססים. “כדאי לאמץ את ההזדמנויות הזמינות לכם, בין אם באמצעות משפחה, חברים, ארגונים קהילתיים או טכנולוגיה”, מסכם אלעד לאור. “העדיפו את הטיפוח של מערכות יחסים משמעותיות”. ביחד, ניתן ליצור סביבה מכילה ומחוברת המקדמת רווחה בגיל השלישי.

כתיבת תגובה